Invencie

SNUBNÍ PRSTENY MOKUME GANE

Technika Mokume gane vznikla kolem  roku 1600 v Japonsku. Ve volném překladu to znamená kov se strukturou sukovitého dřeva (moku - dřevo, me - oči, gane – kov). Z počátku se tato technika používala k výrobě částí samurajských mečů (rukojeť). Později se mokume gane začalo používat i na výrobu šperků.

Tato technika je velice podobá damaškové oceli - damasteel. Je to podobný postup výroby, ale nezpracovává se ocel, ale např. stříbro, měď, zlato, platina, palladium a jejich slitiny. U mokume je důležitá hlavně jemná kresba několika kontrastních kovů. U damaškové oceli je na prvním místě tvrdost a pružnost čepele meče nebo nože. Decentní kresba je až na místě druhém.

Mokume gane - Design

Mokume gane vzniká vrstvením minimálně dvou kontrastních kovů. Nejčastěji 10 až 50 vrstev se stlačí a v peci v ochranné atmosféře za určité teploty se jednotlivé vrstvy spojí do jediného bloku. Mezi jednotlivými vrstvami není žádný viditelný spoj a chová se to jako jednolitý materiál, ale se zachováním viditelných vrstev. Tento „polotovar“ se dále zpracovává válcováním, broušením, rytím a tím vznikají neopakovatelné vzory. Každý šperk vyrobený touto technikou je originál. Jednotlivé vzory jsou něco jako u člověka otisky prstů, neopakovatelné.